Planowanie bazy danych, niezależnie od jej rozmiaru i złożoności, składa się następujących podstawowych kroków:
- zbieraniu informacji,
- identyfikowanie obiektów,
- określaniu informacji dla każdego obiektu,
- tworzeniu relacji między obiektami
Zbieranie informacji. Przed utworzeniem bazy danych, trzeba wiedzieć czego oczekuje się od bazy danych i jakie zadania ma wykonywać. Jeżeli baza danych ma zastąpić przesył informacji w formie papierowej należy rozpocząć od rozmowy ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w ten przepływ. na tym etapie trzeba spróbować określić problemy, ograniczenia i wąskie gardła. Należy również zebrać kopie dokumentów jakie uczestniczą w przesyle informacji papierowej.
Identyfikowanie obiektów. W procesie zbierania informacji musimy określić jakie obiekty, podmioty będą zarządzane przez bazę danych. Obiekt może być materialny taki jak osoba czy produkt, ale również może być niematerialny jak na przykład transakcja biznesowa, dział firmy lub okres listy płac. Dla każdego obiektu będzie tworzona odpowiednia tabela.
Określanie danych dla każdego obiektu. Jak już mamy dane odnośnie jakie obiekty trzeba zawrzeć w bazie danych to na tym etapie określamy jakie atrybuty będzie mieć każdy z obiektów (encji). Dla pracownika możemy określić na przykład: identyfikator, imię, nazwisko, data urodzenia, adres, stanowisko.
Tworzenie relacji między obiektami. Ostatnim z etapów planowania bazy danych jest ustanowienie powiązań pomiędzy poszczególnymi obiektami (encjami).