Funkcja to zamknięty fragment skryptu oznaczony odpowiednią nazwą, który można wysyłać wielokrotnie odwołując się do tej nazwy. Nazwa funkcji powinna zaczynać się od litery, a kolejne znaki nazwy mogą stanowić litery cyfry lub znak podkreślenia. Nazwa funkcji nie może być słowem kluczowym JavaScript. Funkcja może posiadać argumenty – jeden lub kilka oddzielonych przecinkami. Lista argumentów może być pusta, wówczas pomiędzy nawiasami nie wpisujemy nic. W ciele funkcji można wprowadzić dowolną liczbę instrukcji> Należy tylko pamiętać, że instrukcje obowiązkowo należy umieścić w nawiasach klamrowych. Ogólna definicja funkcji wygląda następująco:
function nazwa_funkcji(arg1, arg2, … , argn){
instrukcje;
}
Funkcja może, ale nie musi zwracać wartości. Aby zwrócić wartość należy w ciele funkcji wpisać komendę return. Przykład funkcji, która zwraca sumę dwóch argumentów:
<script>
function suma(a,b){
return a+b;
}
//deklaracja zmiennej i wywołanie funkcji
var s = suma(5, 6);
document.write(s);
</script>
W funkcji może być kilka komend return. Jeżeli w skrypcie pojawi się return to funkcja zwraca wartość i automatycznie wychodzi z funkcji nie wykonując poleceń, które występują po intrukcji return. Przykład z kilkoma instrukcjami return:
<script>
function wieksza(a,b){
if (a>b) return a;
if (b>a) return b;
if (a==b) return false;
}
var w=wieksza(5,8);
if(w===false)
document.write('liczby są równe');
else
document.write('większa liczba to '+w);
</script>
Zadania do wykonania:
- napisz funkcję, która przyjmuje 2 argumenty liczbowe i zwraca mniejszą liczbę,
- napisz funkcję która przyjmuje 1 argument i wylicza pole koła o promieniu podanym w argumencie. Użyj Math.PI dla wartości PI,
- napisz funkcję, która zwraca wartość kąta w radianach. W argumencie podajemy miarę konta w stopniach.
Matriały dodatkowe: 13. Funkcje