04. Modele baz danych

Aby przechowywać dane na komputerze, konieczne jest określenie formy ich przechowywania. Na potrzeby baz danych zostały zdefiniowane klasyczne techniki organizowania informacji, zwane modelami baz danych.

Modele baz danych:

  • Jednorodny – model w którym wszystkie dane są umieszczone w jednej tabeli, jednym arkuszu (kostce analitycznej). Przykładem jest książka telefoniczna. Cechuje go łatwość i szybkość odczytywania danych, wadą natomiast jest duża liczba duplikatów, które mogą się pojawiać i zwiększać zużycie zasobów komputera. Dane w tym modelu nie zawsze będą łatwe do odnalezienia. Opierając się na przykładzie książki telefonicznej łatwo znaleźć numer telefonu szukając po nazwisku i imieniu, ale znalezienie nazwiska mając numer telefonu jest bardzo trudne. Książka telefoniczna zawiera dane ułożone wg nazwisk i nie jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwania nazwisk poprzez numer telefonu.
  • Hierarchiczny – w tym modelu przechowywane dane są zorganizowane w postaci drzewa. Informacja jest zawarta w dokumentach oraz strukturze drzewa. W hierarchicznym modelu danych nie można wstawić rekordu podrzędnego, dopóki nie zostanie powiązany z nadrzędnym. Usunięcie rekordu nadrzędnego powoduje usunięcie wszystkich rekordów podrzędnych.

hierarchicznyModel hierarchiczny

 

  • Sieciowy – Połączenia między dokumentami tworzą sieć. Informacja jest zawarta w dokumentach oraz w przebiegu połączeń sieci. Jest to model bardzo podobny do hierarchicznego z tą różnicą, że gałęzie jednego drzewa mogą być wspólne z gałęziami innych drzew.

sieciowyModel sieciowy

  • Obiektowy – łączy cechy programów komputerowych tworzonych w językach programowania obiektowego z cechami aplikacji bazodanowych. Obiekt w bazie reprezentuje obiekt w świecie rzeczywistym.
  • Relacyjny – w tym modelu danych informacja jest zapisywana w tabeli w formie wierszy. Tabele tworzą powiązania między sobą zwane relacjami. Rysunek z poprzednich zajęć. Ze względu na funkcjonalność relacyjny model danych jest najczęściej wykorzystywany przy projektowaniu baz danych.