06. Typy relacji

Projektując bazę danych, dzielimy dane na wiele tabel tematycznych, tak aby każda informacja została zapisana tylko raz. Aby zestawić razem dane zapisane w różnych tabelach, tworzy się między nimi połączenia zwane relacjami.

Relacja – jest to zdefiniowanie logicznego połączenia między tabelami baz danych.

Typy relacji:

  • Relacja „jeden do jednego” – każdemu rekordowi z pierwszej tabeli może odpopwiadać tylko jeden rekord z drugiej tabeli i każdemu rekordowi z drugiej tabeli może odpowiadać tylko jeden rekord z pierwszej tabeli. Jest to nietypowy rodzaj relacji, ponieważ najczęściej informacje powiązane w ten sposób są przechowywane w jednej tabeli ze względu na bezpieczeństwo danych lub w celu podzielenia zbioru danych na podzbiory.

1 1Relacja „jeden do jednego”

 

  • Relacja „wiele do jednego” – każdemu rekordowi z pierwszej tabeli może odpowiadać najwyżej jeden rekord z drugiej tabeli, a każdemu rekordowi z drugiej tabeli może odpowiadać wiele rekordów z pierwszej tabeli. Jest to typ relacji najczęściej występujący w relacyjnych bazach danych.

n 1Relacja „wiele do jednego”

 

  • Relacja „wiele do wielu” – każdemu rekordowi z pierwszej tabeli może odpowiadać wiele rekordów z drugiej tabeli i każdemu z rekordów z drugiej tabeli może odpowiadać wiele rekordów z pierwszej tabeli. Aby ta relacja mogła istnieć potrzebujemy utworzyć trzecią tabelę tabelę – łącznikową.

n mRelacja „wiele do wielu”

Obrazy pochodzą ze strony internetowej http://www.sqlpedia.pl/relacyjne-bazy-danych-pojecia-podstawowe